Școala generală Galda de Jos

Politica de cookies

Această politică se referă la cookie-urile şi pagina web a Școlii Gimnazială “NICOLAE DRĂGAN” Galda de Jos

Ce este un cookie?

Cookie-ul este un fişier de mici dimensiuni, format din litere şi numere, care va fi stocat pe computerul, terminalul mobil sau alte echipamente ale unui utilizator, de pe care se accesează internetul. Cookie-ul este instalat prin solicitarea emisă de către un web-server unui browser (ex: Internet Explorer, Chrome) şi este complet “pasiv” (nu conţine programe software, viruşi sau spyware şi nu poate accesa informaţiile de pe hard driverul utilizatorului).

La ce sunt folosite Cookie-urile?

Aceste fişiere fac posibilă recunoaşterea terminalului utilizatorului şi prezentarea conţinutului într-un mod relevant, adaptat preferinţelor utilizatorului. Cookie-urile asigură utilizatorilor o experienţă plăcută de navigare şi susţin eforturile Școlii pentru a oferi servicii comfortabile utilizatorilor: ex: – pagini accesate, preferinţele în materie de confidenţialitate online. De asemenea, sunt utilizate în pregătirea unor statistici anonime agregate, care ne ajută să înţelegem cum un utilizator beneficiază de paginile noastre web, permiţându-ne îmbunătăţirea structurii şi conţinutului lor, excluzând indentificarea personală a utilizatorului.

Cum foloseşte site-ul nostru cookie-urile pe acest site?

Folosim două tipuri de Cookie-uri: per sesiune şi fixe. Cele per sesiune sunt fişiere temporare, ce rămân în terminalul utilizatorului până la terminarea sesiunii sau închiderea aplicaţiei (browser-ului web). Cele fixe rămân pe terminalul utilizatorului pe o perioada definită de parametrii Cookie-ului sau până sunt şterse manual de utilizator, prin optiunile pe care le are in meniul Setari ale Browser-ului.

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conţinutul şi anunţurile şi pentru a analiza traficul.

Cookie-uri interne

O vizită pe acest site poate plasa cookie-uri care se clasifică, în funcție de scop, astfel:

Cookie-uri esenţiale. Necesare pentru funcţionarea site-ului. Putem folosi module cookies esenţiale pentru a autentifica utilizatorii sau pentru a oferi funcţii specifice site-ului.
Cookie-uri de măsurare a traficului. Ne permite să recunoaştem şi să numărăm numărul de vizitatori şi să vedem cum se deplasează vizitatorii în site când îl folosesc. Acest lucru ne ajută să îmbunătăţim modul în care funcţionează site-ul.
Cookie-uri de funcţionalitate. Este folosit pentru a vă recunoaşte când vă întoarceţi la site.

Cookie de targetare. Înregistrează vizita dvs pe site, paginile pe care le-aţi vizitat şi link-urile pe care aţi dat click. Vom folosi aceste informaţii pentru a face site-ul şi mai relevant pentru interesele dvs. De asemenea, există posibilitatea de a împărtăşi aceste informaţii unor terţe părţi, tot în scopul de a face site-ul mai relevant pentru dvs.

Third-party (terţă-parte) cookies

Pe lângă cookie-urile proprii, este posibil să folosim şi alte cookie-uri terţă parte (third-party) pentru a raporta statisticile de utilizare a site-ului şi pentru a îmbunătăţi eforturile de promovare a activităților Școala Gimnazială “NICOLAE DRĂGAN” Galda de Jos.

Cookie-uri de urmărire/Tracking cookies.

Urmăresc comportamentul pe site şi fac legătura cu alte valori privind modul in care este citit site-ul de vizitatori, astfel incât să dobândim o cât mai bună înţelegere a obiceiurilor de utilizare.

Cookie-uri de optimizare/Optimization cookie.

Permit urmărirea în timp real a conversiei utilizatorilor din diverse canale de promovare pentru a evalua eficienţa acestora.
Prin aceste cookies putem obține următoarele tipuri de informații:

  • câți utilizatori citesc site-ul de pe computer, tabletă sau telefon,
  • câți utilizatori intră în site prin căutare organică pe motoarele de căutare (Google, Yahoo, Bing),
  • câți ajung din Facebook
  • care sunt paginile pe care le accesează la prima intrare pe site,
  • cât timp petrec pe fiecare pagină

 

Conţin cookie-urile date personale?

Cookie-urile în sine nu solicită informaţii cu caracter personal pentru a putea fi utilizate şi, în cele mai multe cazuri, nu identifică personal utilizatorii de internet. Datele personale colectate prin utilizarea Cookie-urilor pot fi colectate doar pentru a facilita anumite funcţionalităţi pentru utilizator. Aceste date sunt criptate într-un mod care face imposibil accesul persoanelor neautorizate la ele.

Care sunt opţiunile dvs. privind cookie-urile

În general, o aplicaţie folosită pentru accesarea paginilor web permite salvarea Cookie-urilor pe terminal în mod implicit. Aceste setări pot fi schimbate în aşa fel încât administrarea automată a Cookie-urilor să fie blocată de browser-ul web sau utilizatorul să fie informat de fiecare dată când Cookie-uri sunt trimise către terminalul său. Informaţii detaliate despre posibilităţile şi modurile de administrare a Cookie-urilor pot fi găsite în zona de setări a browser-ului web.

Limitarea folosirii Cookie-urilor poate afecta anumite funcţionalităţi ale paginii web. În acest sens Cookie-urile Esenţiale (fără de care site-ul nostru nu mai poate funcţiona corect) nu pot fi editate.

Pentru informaţii sau solicitări în baza dreptului persoanelor vizate conform GDPR, vă puteti adresa Ofiţerului (Responsabilului) cu Protecţia Datelor la adresa de e-mail scoala_galda@yahoo.com

De ce sunt cookie-urile importante pentru internet

Cookie-urile reprezintă punctul central al funcţionării eficiente a Internetului, ajutând la generarea unei experienţe de navigare prietenoase şi adaptată preferinţelor şi intereselor fiecărui utilizator.
Refuzarea sau dezactivarea cookie-urilor poate face unele site-uri imposibil de folosit.
Refuzarea sau dezactivarea cookie-urilor nu înseamnă că nu veţi mai primi publicitate online – ci doar că aceasta nu va mai putea ţine cont de preferinţele şi interesele dvs, evidenţiate prin comportamentul de navigare.

Cookie-uri interne

Cookie-urile interne nu sunt stocate de site-ul nostru. Site-ul nostru nu stochează cookie-uri. El permite stocarea datelor în fişiere de tip cookie în browserul dvs.

Întrebări, sugestii şi reclamaţii?

Aveţi întrebări referitoare la protecţia datelor, politica de utilizare cookie-uri sau la pagina noastră de internet? Vă rugăm să ne scrieți pe adresa de email scoala_galda@yahoo.com